BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ubuntu linux - (ne)logiškas pasirinkimas?

Ubuntu norėjau išbandyti jau seniai. Taip jau atsitiko, kad išgirdau apie naują versiją ir pagyrimus jai už draugiškumą vartotojui, stabilumą ir pan. Nusprendžiau, kad geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti. Pristatau jums “Ubuntu 10.10″.

“Linux for human beings”… Reiškia, kad jie pritaikyti ne geekams, kurie, beje, nėra patenkinti šia distribucija (matot, jau mandrų žodžių prisigaudžiau) būtent dėl jos draugiškumo, o paprastam vartotojui, neturėjusiam reikalų su linux. Bandyti į Windows 7 varomą PC instaliuoti Ubuntu gali būti baugu, bet ubuntu kūrėjai siūlo net keletą sprendimų:

1)Live CD/USB. Parsisiųsime .iso formato disko atvaizdą. iš jo visai nesunkiai galima pasidaryti Live/instaliacijos CD arba USB raktą (šiuo atveju įkrovos metu reikia atsidaryti įkrovos meniu - mano atveju tai buvo F8 - ir pasirinkti USB). Čia galima rinktis išbandyti Ubuntu iš disko arba diegti. bandyti patarčiau iš USB diskelio - daug greitesnis variantas.

2)WUBI  Windows diegiklis. Jį paleidus iš disko per windows, galima ramiai įsidiegti linux kaip eilinę Windows programą. Taip pat ją galima ir išinstaliuoti. Jokios įtakos kompiuteriui. Nukenčia tik linux greitis. Nuo šio varianto ir pradėjau savo linux vartojimą.

3)jei jau pasiryžote pajusti Ubuntu visu pajėgumu ir įsidiegti, galit nebijoti, jūsų duomenys yra visiškai saugūs net jei turite tik vieną particiją. Nežinia kokiu būdu Ubuntu sugeba atsiriekti gabaliuką disko ir susikurti sau tinkamą particiją. Beje, įsijungę Win net nepastebėsite, kad kažkas pasikeitė. Dėl nesuderinamumų, net nematysite linux particijos. Patarčiau paskirti linux bent 20-30 GB vietos - programų diegimas vyksta toje pačioje particijoje - negalima pasirinkti kur diegti, ar bent aš to dar nemoku.

Dabar, kai turiu pilnai veikiančius linux galiu pasakyti, jog į win grįžtu tik pažaisti. Ką tik instaliuoti linux turi viską ko gali prireikti:

 • Ofiso programų rinkinį “OpenOffice” suderintą su MS Office
 • Galingą pašto programą “Evolution”, pastatančią į vietą “Outlook” (tiesa šitos naudoti nesirįžau - man pilnai pakanka Gmail tinklapio - nereikia, kad viską siųstų į PC).
 • Integruotą “Gwibber” Facebook/Twitter/Buzz ir pan. paslaugų skaitytuvą/klientą.
 • Integruotą susirašinėjimo programą Empathy, palaikančią Google talk ir Facebook chat.
 • Muzikos grotuvą “Rythmbox”, kuriam neradau jokių didesnių trūkumų.
 • Firefox naršyklė (aš asmeniškai parsisiųnčiau chrome - FF per daug griozdiškos įrankių juostos)
 • Ir dar daug kitų.

Visa tai užima nelabai daug - vos 2-3 GB. Jei kažko vis dėlto trūksta, yra Ubuntu programų centras - milžiniškas nemokamų programų katalogas. Kaip bebūtų keista, žinant ko ieškai, jame ką nors rasti visai nesunku.

Pradiniai trūkumai ir kaip juos panaikinti, naudingi nustatymai

 • Windows naudoti kietieji diskai neprijugiami automatiškai. Tai kartais trukdo - pvz neveikia nuorodos į kitus diskus, kol per failų naršyklę jų neatidarai. Tai sutvarkoma parsisiuntus programėlę “rašymo į NTFS skirsnius nustatymas”. Toliau viską susitvarkyti juokų darbas.
 • nVidia draiveriai panaikina gražų krovimosi ekraną. Smulkmena, bet miela. tai sutvarkoma programa “Start-Up manager”. Ją taip pat rasite programų centre.
 • Ubuntu OS pakeistas pasirinkimo ekranas gali šokiruoti šeimos narius paikai įsimylėjusius Windows :D Juolab, kad Ubuntu būna paleidžiama po 15s pagal nutylėjimą. Visą tai pakeisti galima toje pačioje ”Start-Up manager” programoje. Pats iš pradžių tą dariau sunkiuoju būdu - per terminalą.
 • Temą/”tapetus” ir efektus galima nustatyti tiesiog paspaudus dešpeliu mygtuku ant desktopo. Paprasta. Norintiems dar daugiau efektų reiktų įsimesti “Compiz” nustatymus iš “centro”.
 • Patariu vardan patogumo parsisiųsti “Docky” programą ir panaikinti apatinę juostą - man asmeniškai daug patogesnis pasirinkimas.

Compiz kubo efektas leidžia patogiai perjungti darbastalius

4 darbalaukiai

Ar jums yra buvę, kad atidarote krūvelę įvairių programų ir pasimetat languose? Linux leidžia patogiai ir gan paprastai programą nutempiant į šoną perkelti ją į kitą darbalaukį. Mano atveju visos bendravimo programos yra viename lauke, naršyklė kitame, trečiame grotuvas ir torrentų programa, ketvirtas visokiems kitokiems reikalams. Tai ypač patogu junginėti naudojant “kubą”. Pagal save suderinti jį galima su Compiz nustatymais (pragramą parsisiųsit iš “centro”).

Alt+TAB tipo langų perjungimas pasirinktame darbalaukyje ir bendravimo programos.

Terminalas

Viena iš įdomesnių ir gąsdinančių Linux savybių - terminalas. Windows tai yra konsolė. Eiliniam vartotojui visai nereikia mokėti juo naudotis, tačiau jau patyriau jo naudą. Kartais nukopijuoti komandą iš forumo žinutės ir spustelti Enter yra paprasčiau nei knaisiotis po nustatymus. Jo išmanymas visai nereikalingas ir bijoti terminalo neverta. Jis tik palengvina gyvenimą tų, kurie nemoka knaisiotis po nustatymus.

Wine ir windows programų paleidimas Ubuntu OS

Pereidami į Linux, žmonės labiausiai bijo programų nepalaikomumo. Tiesa ta, kad beveik viską galima paleisti naudojant Wine programinę įrangą. Ir tai nėra taip jau sunku, truputį pasimokius. O WineHQ tinklapyje yra smulkiai aprašyta ką ir kaip daryti kiekvienai programai, kaip ją instaliuoti ir naudoti, jei yra kokių nors problemų. Truputį kita situacija yra su žaidimais. Pats sugebėjau instaliuoti Steam ir parsisiųsti HL2 Deathmatch. Deja jis neveikia tiek, kad būtų galima maloniai žaisti. Žinoma egzistuoja Wine pagrindu sukurtos žaidimų paleidimo programos: nemokama “Play on linux” ir mokamos “Cedega” bei “CX games”. Domėjausi grynai iš smalsumo - Win7 instaliacija juk liko - turiu kuo žaisti.

Tuo tarpu “centro” siūlomi žaidimai išlepintai akiai atrodo baisoki, nors jei mėgstat Quake 3, rasit ką pažaisti.

Grotuvas ir visai neblogai veikiantis Steam.

Grotuvas ir visai neblogai veikiantis Steam.

Iš esmės Linux turi viską ko reikia vartotojui. Žinoma, žaidimų trūksta ir jų norisi, bet juk visada galima persijungti į windows, o linux taip pat turi šiokių tokių alternatyvų. Darbiniams PC ji pritaikyta beveik tobulai, yra gan lengvai prižiūrima ir nereikalauja jokių investicijų. Taip pat yra netbookams skirta Ubuntu su Unity aplinka, kurią planuojama diegti ir į 11-ą Ubuntu versiją. Sakyčiau turint laptopą nenaudojamą žaidimams, Ubuntu yra ypač geras pasirinkimas. ji gali veikti ant visiškai silpno PC ir išnaudoti visus galiūno resursus. nepaprastai lanksti vartotojo sąsaja leidžia pritaikyti OS savo poreikiams, ko neleidžia net Win7. Ir visa tai nemokama. Nusikaltimas nepabandyti :D

Jei susidomėjot ir kilo klausimų galit klaust šio trejų dienų vartotojo pagalbos :D Jei klausimas sudėtingas - geriau eikit į www.ubuntu.lt. Tie žmonės šią OS išmano ir tikrai padės.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (11)

audrius2010-11-02 14:12

Bandžiau ir aš unubtu ne vieną kartą, bet kažkaip neprilipo man jis, nors turėjo savo žavesio. Dabar jau taip išėjo, kad daugiau reikia dirbti su photo video tai persimečiau ant mac osx, neturiu nusiskundimu :)

Sigis2010-11-05 21:25

Kažkada teko bandyti seną, mandig dar 7, versiją. Tuo metu kažko trūko, buvo neišdirbta ir dirbant su laptopu nepalaikė touchpad baksnojimo atidarinėti aplankams. Manau, čia viskas ištaisyta. Na, kaip žinau, viskas čia puiku, tik dauguma gąsdina iš seno slackware linux’e buvusi komandų lentelė. O šiaip siūlau išbandyti kubuntu (man KDE, nei Gnome aplinka akiai mielesnė)

teraxas2010-11-05 21:57

Sigis> Na iš tiesų esu patenkintas. Manau per tiek laiko viskas ištaisyta. Jei senos versijos win vartotojų nepatraukdavo ir atsilikdavo nuo win suderinamumu - šita veikia puikiai ir lenkia win visomis prasmėmis išskyrus žaidimus. O ką naudoti geriau - Kubuntu ar Ubuntu - aš nežinau. Naudojuosi Linux vos savaitę. Seniau nesu nieko apie juos girdėjęs.

Tačiau esu estetas. Man patinka, kai yra suderinti našumas, patogumas, paprastumas ir graži vartotojo sąsaja. Win 7 dėl to patiko. Ubuntu dėl to paties dievinu. Kubuntu iš pirmo žvilgsio man nepasirodė įeinantys į šias kategorijas ir aš tapau Ubuntu reklamos auka.

Beje, keista, bet kai aš tampu tokių ne itin populiarių dalyku vartotoju jie pradeda populiarėti - reiškia reklama veikia. Linux tikrai pasivijo ir gal net aplenkė win ir jų populiarėjimas tik greitės.

Sigitas2010-11-05 22:22

Aplenkė. Kaip manai iš ko Vista pasiskolino tą krištolinę Aero aplinką - iš Linux, Suse distribucijos. Gyveni žmogus ir mokaisi, o Kubuntu, tai tie patys Ubuntu, tik kaip ir sakiau su KDE aplinka. Na, bet dėl skonio nesiginčyjama.

teraxas2010-11-05 22:26

Kaip sakiau, su Linux susipažinau prieš savaitę. Iki tol nebuvau jų matęs veikiančių. kita vertus apie draugiškumą vartotojui ir apie suderinamumą senesnėse versijose nieko gero nesu girdėjęs. Net ir dabar win7 čia dar tebeturi šiokį tokį pranašumą: naudoju Canon Pixma iP1000 printerį. Ubuntu siūlo parsisiųsti tvarkykles nuo iP2000. Bandžiau su jomis ir saviškį pajungt - neveikė.

apocalipso2010-11-07 00:43

Kuo ilgiau gyveni su Linux tuo labiau ji darosi patogesnė, turbūt jau kokie 3-ti metai kaip ji man pagrindinė OS :)

Roberto90B2010-11-09 16:05

Aš noriu naudoti ubuntu, man patinka ši OS, bet kai įsirašiau niekaip man nesigavo padaryti taip, kad veiktu keletas windows programų, žaidumų. Nesusidraugavau su WINE, viską dariau pagl guide, bet vistiek neveikė, arba veikė, bet po kelių minučių džiaugsmo programa/žaidimas lūždavo. Todėl tenka sėdėti su windows.

teraxas2010-11-09 21:33

Roberto>> Su wine iš tiesų žaidimų nelabai ir pažaisi. Kur kas geresnis variantas daryti dual-boot. Kaip OS Ubuntu puiki tol kol nereikia žaidimų. Tiesa, jų yra, ir gan rimtų, bet ne pačių naujausių. O ir esantys neveikia taip gerai kaip ant win.

Laura2010-11-10 01:20

Fedora versijoj yra daugiau zaidimu. Naudoti taip pat paprasta kaip ir Ubuntu.

Dovydas2011-06-25 19:46

kaip sita programa vadinasi ?

Rašyti komentarą

Tavo komentaras